Google’ın Anladığı Meta Etiketler Nelerdir ?

 • Yazar Mehmet Kaplan
 • 4 sene önce
 • 359
 • 5 Dakika
CrytoTap Browser

Giriş

Google‘ın Anladığı Meta Etiketler nelerdir ? Bu yazımızda size bu meta etiketlerden bahsetmek istiyorum. Amacımız SEO ‘da bir adım atıp başarı yakalamaksa sayfamızı Google’a doğru anlatabilmemiz lazım. O yüzden sitemizin temelini sağlam atmak lazım fazla uzatmadan gelişelim 🙂

Gelişme

Meta etiketler her tür istemciye bilgi sağlamak için kullanılabilir ve her sistem sadece anladığı meta etiketleri işler, diğerlerini yok sayar. Meta etiketler HTML sayfanızınbölümüne eklenir ve genellikle şöyle görünür:

<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
  <meta charset="utf-8">
  <meta name="Description" CONTENT="Yazar: A.N. Yazar, Çizen: R. Ressam, Kategori: Kitaplar, Fiyat: 9,24 TL, Uzunluk: 784 sayfa">
  <meta name="google-site-verification" content="+nxGUDJ4QpAZ5l9Bsjdi102tLVC21AIh5d1Nl23908vVuFHs34="/>
  <title>Örnek Kitaplar - çocuklar için yüksek kaliteli, kullanılmış kitaplar</title>
  <meta name="robots" content="noindex,nofollow">

Peki bunlar ne işe yarıyor ?

<meta name="description" content="Sayfanın açıklaması" />Bu etiket, sayfa için kısa bir açıklama yapar. Bazı durumlarda bu açıklama arama sonuçlarında gösterilen snippet’in parçası olarak kullanılır.
<title>Sayfanın Başlığı</title>Teknik olarak bir meta etiket olmasa da bu etiket genellikle “açıklama” ile birlikte kullanılır. Bu etiketin içindekiler genellikle arama sonuçlarında (ve elbette kullanıcının tarayıcısında) başlık olarak görüntülenir.
<meta name="robots" content="..., ..." />
<meta name="googlebot" content="..., ..." />
Bu meta etiketler, arama motoru tarama ve dizine ekleme işlemlerinin davranışlarını kontrol edebilir. robots meta etiketi tüm arama motorları için geçerlidir, “googlebot” meta etiketi ise Google’a özgüdür. Varsayılan değerler “index, follow” (“all” ile aynıdır) şeklindedir ve belirtilmeleri gerekmez. Aşağıdaki değerleri anlarız (birden çok değer belirtirken değerleri virgülle birbirinden ayırın):

 

 • noindex – Sayfanın dizine eklenmesini önler.
 • nofollow – Googlebot’un bu sayfadaki bağlantıları izlemesini engeller.
 • nosnippet – Metin snippet’inin arama sonuçlarında gösterilmesini engeller. Video için mümkünse statik bir resim gösterilecektir.
 • noarchive – Google’ın bir sayfaya ait Önbelleğe alınan bağlantısını göstermesini engeller.
 • unavailable_after:[date] – Sayfanın taranmasını ve dizine eklenmesini durdurmak istediğiniz tarihi ve saati belirtmenizi sağlar.
 • noimageindex – Sayfanızın Google arama sonuçlarında görünen bir resim için yönlendiren sayfa olarak görünmesini istemediğinizi belirtmenizi sağlar.
 • none – noindex, nofollow ile eşdeğerdir.

Artık “X-Robots-Tag” HTTP üst bilgi yönergesini kullanarak bu bilgileri sayfalarınızın üst bilgisinde de belirtebilirsiniz. Bu, özellikle grafik veya başka doküman türleri gibi HTML olmayan dosyaların dizine eklenmesini sınırlamak istediğinizde kullanışlıdır.

<meta name="google" content="nositelinkssearchbox" />Kullanıcılar siteniz için arama yaptığında, Google Arama sonuçlarında bazen, sitenizin diğer doğrudan bağlantılarıyla birlikte, sitenize özgü bir arama kutusu görüntülenir. Bu meta etiket Google’a, site bağlantıları arama kutusunu göstermeyeceğini bildirir.
<meta name="google" content="notranslate" />Bir sayfanın içeriğinin, kullanıcının isteyeceğini düşündüğümüz dilde olmadığını tespit edersek arama sonuçlarında genellikle söz konusu sayfanın çevirisi için bir bağlantı veririz. Genellikle bu size benzersiz ve çekici içeriğinizi çok daha fazla kullanıcıya sunma olanağı sağlar. Ancak, bazı durumlarda bu istenmez. Bu meta etiket, Google’a, bu sayfanın çevirisini sunmamızı istemediğinizi belirtir.
<meta name="google-site-verification" content="..." />Search Console’a ilişkin sahipliği doğrulamak için bu etiketi, sitenizin üst düzey sayfasında kullanabilirsiniz. “Ad” ve “içerik” özelliklerinin değerleri (büyük ve küçük harfler dahil) size sunulanlarla birebir eşleşmelidir, ancak XHTML şeklindeki etiketi HTML olarak değiştirmenizin veya etiketin biçiminin sayfanızın biçimiyle eşleşip eşleşmemesinin önemi yoktur.
<meta http-equiv="Content-Type" content="...; charset=..." />
<meta charset="..." >
Bu, sayfanın içerik türünü ve karakter kümesini tanımlar. İçerik özelliği değerini tırnak işareti içine almayı unutmayın, aksi halde karakter kümesi özelliği yanlış yorumlanabilir. Mümkünse Unicode/UTF-8 kullanmanızı öneririz.
<meta http-equiv="refresh" content="...;url=..." />Bu meta etiket, kullanıcıyı belirli bir süre sonra yeni bir URL’ye gönderir ve bazen basit bir yeniden yönlendirme biçimi olarak kullanılır. Ancak, tüm tarayıcılar tarafından desteklenmez ve kullanıcının aklını karıştırabilir. W3C bu etiketin kullanılmamasını önerir. Onun yerine bir sunucu tarafı 301 yeniden yönlendirmesi kullanmanızı öneririz.
<meta name="viewport" content="...">Bu etiket, tarayıcıya bir sayfanın mobil cihazda nasıl oluşturulacağını bildirir. Bu etiketin varlığı, Google’a sayfanın mobil uyumlu olduğunu gösterir.

Sonuç

Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar:

 • Google, sayfada kullanılan koda bakılmaksızın hem HTML hem de XHTML stili meta etiketleri okuyabilir.
 • Verify dışında, büyük/küçük harf kullanımı meta etiketlerde önemli değildir.

Bu liste kullanılabilir meta etiketlerin tümünü içermez ve siteniz için önemli olduğunu düşündüğünüz, ancak bu listede yer almayan meta etiketleri çekinmeden kullanabilirsiniz. Yalnızca Google’ın, tanımadığı meta etiketleri yok sayacağını unutmayın.

Google Metatag

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?