PHP ile HTML GZIP Sıkıştırma

  • Yazar Mehmet Kaplan
  • 2 sene önce
  • 119
  • 2 Dakika
CrytoTap Browser

Gzip Nedir?

Gzip (GNU zip) bir dosya formatı, dosya sıkıştırma ve açma için kullanılan yazılım uygulamasıdır. Gzip sıkıştırması sunucu tarafında etkindir ve html, stil ve Javascript dosyalarınızın boyutunda daha fazla azalma sağlar. Gzip sıkıştırması görüntüler zaten farklı bir şekilde sıkıştırılmış olduğundan bunlar üzerinde çalışmamaktadır. Bazı dosyalar üzerinde Gzip sıkıştırması sayesinde neredeyse %70’in üzerinde bir azalma görülmektedir.

HTML GZIP Sıkıştırma

PHP İle HTML GZIP Sıkıştırma, genelde SEO uzmanlarının Page Speed testlerinde “Gzip sıkıştırmasını etkinleştir” hatası ile karşısına çıkan, bilenler için kolay bilmeyenlerin kafasını fazlasıyla karıştıran bir terimdir. Site hızı ile alakalı Gzip problemleri kullanılan hosting paketiniz de Gzip sıkıştırmasının etkin olmamasından kaynaklanır. Çözümü basit olan bu sorunu çözmeniz durumunda web sitenizin hızı yüksek oranda artacaktır.

Bazı web sitelerinin kaynak kodlarına baktığınızda gayet böyle düzenli olduğunu görürsünüz halbuki öyle düzenli ve sıkıştırılmamış olması seo açısından biraz da olsa zararlı. Sıkıştırılmadığı için yavaş açılmasına sebep oluyor. Tabii ki iyi bir sunucunuz var ise bunu farkedemeyebilirsiniz ama yine de önemli bir konu.

Gelelim nasıl yapıldığına ob_start() fonksiyonunu hepimiz biliyoruz. Hatta ayar dosyamızın en başına hemen yazıyoruz kodlamaya başlar başlamaz. Öncelikle ona etki edecek olan fonksiyonumuzu vereyim:

Fonksiyon

function compress($buffer){
    $buffer = preg_replace('!/\*[^*]*\*+([^/][^*]*\*+)*/!', '', $buffer);
    $buffer = str_replace(array("\r\n", "\r", "\n", "\t"), '', $buffer);
    return $buffer;
}

İlgili fonksiyonu fonksiyon dosyanıza dahil ettikten sonra ob_start() fonksiyonumuzu aşağıdaki gibi değiştiriyoruz.

ob_start("compress");

Yazığımız buraya kadar iyi çalışmalar

GZIP Sıkıştırma HTML GZIP Sıkıştırma Php PHP GZIP Sıkıştırma

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?